VMQ – Silikon Kauçuk

Isı direncinin ve izolasyon özelliklerinin çok iyi olması nedeniyle geniş kullanım alanına sahip bir sızdırmazlık elemanı malzemesidir. Krank keçeleri, soba ve fırın contaları, buzluk ve buzdolabı sızdırmazlığı, ozon üniteleri sızdırmazlığında kullanılır.

Silikon vulkanizatları alifatik, aromatik ve klorlanmış hidrokarbonlara karşı dirençli değildirler. Parafinik yağlarda oldukça iyi bir şişme direncine sahiptirler. Polaritelerinden dolayı vulkanizatlar, asitlerden ve bazlardan etkilenir.

Silikon kauçuğun gerilim özellikleri, darbe direnci ve aşınım direnci diğer elastomerlerden daha düşüktür. Mekanik darbelerden kolaylıkla hasar almaları silikon vulkanizatları için büyük bir dezavantajdır. Diğer elastomerlerden farklı olarak özellikleri sıcaklık değişiminden fazla etkilenmez. 150°C’ta tüm elastomerler arasında en iyi mekanik özellikleri gösteren silikonlar 30 Shore A’dan 80 Shore A’ya kadar herhangi bir sertlikte üretilebilirler, ki en iyi mekanik özellikleri de 50-60 Shore A civarında gösterirler. Silikon vulkanizatlar 180-250°C arasında özelliklerini 1.000 saat kadar koruyabilirler. Kısa süreli uygulamalarda 300-400°C’a kadar çıkabilirler. Fakat 120-140°C arasındaki buhar, silikon kauçuğu kötü etkilediğinden buhar ile birlikte çalıştırılmamalıdır.

Çalışma sıcaklığı -80°C ile 300°C arasındadır. Ozon, hava ve neme karşı direnci çok iyidir. Çok iyi bir yalıtkandır. Yaşlanma direnci çok iyidir. Şeffaf olabilir.

Mekanik özellikleri kötüdür, kolay yırtılabilir ve aşınmaya dirençli değildir. EP katkılarına ve yağlara direnci azdır. Silikonun bu özelliklerinin yanında pahalı da bir malzeme olmasıyla birlikte; elektrik, elektronik, uzay, otomotiv, yiyecek ve tekstil endüstrisinde, mekanik eşyalarda, aydınlatmada, kablolarda kullanılabilir.