Politetrafluoroetilen (PTFE)

PTFE bir tetrafluoroetilen polimeridir. Kaygan bir yüzeye sahip olduğu için toz ve pisliklerin istenmediği uygulamalarda sıkça kullanılır. Yüksek kimyasal dirence ve en büyük çalışma sıcaklığı aralığına sahip olan bir termoplastik çeşididir. -250°C ile +250°C arasında çalışma sıcaklığına sahiptir ve en düşük sıcaklığa kadar gevrekleşmez.

Gerilim dayanımı ve elastisite modülü gibi mekanik özellikleri sıcaklığa bağlı olup çalışma sıcaklığı yükselince düşerler. PTFE bütün polimerler arasında sürtünme katsayısı en düşük polimerdir (yaklaşık 0,06), bu katsayı basınç değeri ile ters orantılıdır. PTFE’nin bu özelliği kayma ve düşük sürtünme kuvveti istenen bir çok uygulamada kullanılmasını sağlamaktadır.

Bu özelliklerinin yanısıra yapışma özelliği ve nem geçirgenliği düşüktür. PTFE’nin bu özellikleri katkı maddeleri ile daha da geliştirilebilmektedir. Aşınma direncini artırmak ve diğer mekanik özelliklerini geliştirmek amacıyla cam elyaflı, karbonlu, grafitli, molibden sülfürlü, bronzlu PTFE alaşımları üretilmektedir.

PTFE genellikle sızdırmazlık elemanı imalatında (conta, keçe, piston segmanları), statik ve dinamik yüke maruz kalan destekleme elemanlarında (kaymalı yatak, rulman elemanları, kızaklar), yüzey kaplama elemanlarında (adezyona karşı yüzey kaplama levhaları, basınca hassas bantlar), elektrik ve elektronik sanayinde ve termik sistemler için eleman imalatında kullanılır.